Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.703
0.60%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Sancaktepe’deki kışlaya ‘Şehir Hastanesi’ yapılacak

  Sancaktepe’deki General Hakkı Tunaboylu ve Şehit Binbaşı Bülent Bulut kışlalarına Şehir Hastanesi yapılması için düğmeye basıldı.
  • İHA
  • 16.11.2016 - 13:32
  Sancaktepe’deki kışlaya ‘Şehir Hastanesi’ yapılacak

  Sarıgazi Mahallesi'nde bulunan yaklaşık 3 milyon metrekarelik askeri alan, 2013 yılında imzalanan protokolle Milli Savunma Bakanlığı'ndan Sağlık Bakanlığı'na devredilmişti.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin Kasım ayı oturumlarında, askeri arazi içinde kalan 350 dönümlük arazi için imar planı değişikliği yapıldı.

  SAĞLIK TESİS ALANI YAPILACAK

  Oyçokluğu ile alınan kararla bu askeri arazinin ‘Sağlık Tesis Alanı’na alınmasına karar verildi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun hazırladığı raporda, Sancaktepe kampüs alanında yapılması planlanan yatırımların bir an önce hayata geçirilmesi için, “Kışla faaliyetlerini olumsuz etkilemeyecek ve arazi üzerinde inşai faaliyet yapılmasına herhangi bir engel teşkil etmeyecek bir sahanın kullanılması ihtiyacı hasıl olduğu” belirtildi.

  Sancaktepe’deki kışlaya ‘Şehir Hastanesi’ yapılacak #1

  METRO HATTI GEÇECEK

  Yeni plana göre, kışlanın batısında kalan araziye sağlık tesisinin yan sıra cami, okul ve idari tesis binaları da yapılacak. Öte yandan Çekmeköy-Sarıgazi-Taşdelen’e kadar uzatılacak Üsküdar-Ümraniye metro hattı ile Şehir Hastanesi’ne toplu ulaşım sağlanacak.

  “İSTANBUL’DAKİ ASKERİ ALANLAR İMARA AÇILMAMALI”

  CHP’nin red verdiği oylamada söz alan İBB’nin CHP’li meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, İngiltere’yi örnek göstererek “İngiltere’de 7 tane hastane yakın zamanda iptal edildi. Bu nedenle İngiltere’deki sağlık hizmetleri krize girdi” diye konuştu. Hacıalioğlu, “Uluslararası sermayenin sahip olacağı hastaneler zincirine ülkemizin genlerini teslim etmiş olacağız. Askeri alanı imara açıyor, üstüne üstlük yabancı sermaye getiriyoruz. İstanbul’daki askeri alanların hiçbir şekilde imara açılmaması gerektiği, toplanacak hiçbir yerin kalmadığı görüldüğünden bu tür dosyaların gözden geçirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

  Sancaktepe’deki kışlaya ‘Şehir Hastanesi’ yapılacak #2

  4 BİN YATAKLI OLACAĞI AÇIKLANMIŞTI

  Kamu özel işbirliği ile inşa edilecek entegre sağlık kampüsünün 4 bin yataklı olacağı açıklanmıştı. Hastane bünyesinde Genel Hastane, Kadın Doğum, Çocuk, Kardiyoloji ve KVC, Onkoloji, Ortopedik ve Nörolojik Bilimler, Psikiyatri, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri yer alacağı duyurulmuştu.


  Görüş Bildir