Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.453
1.28%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti

  İsrail’in Gazze'ye son saldırılarıyla şiddetlenen çatışmalar ilk kez savaş karşıtı İsrailli Yahudilerden de tepki gördü.
  • 27.07.2014 - 03:51

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti #1

  Tel Aviv’de toplanan 5 bin kadar savaş karşıtı gösterici, İsrail ordusunun "operasyon"u sona erdirmesini, Hamas'ın roket atmayı durdurmasını ve tarafların sorunlara barışçıl çözüm bulmasını istedi. Polis olaylarda 4 kişiyi gözaltına aldı.

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti #2

  SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN TOPLANDILAR

  Sosyal medya üzerinden bir süredir savaş karşıtı mesajlar paylaşan bazı İsrailli gruplar, Facebook'ta paylaştıkları, “Savaş her iki tarafta da çok fazla ölü ve yaralıya neden oluyor. Bomba ve roketler korku ve yıkıma neden oluyor. Buna karşı bir duruş sergiliyor ve talepte bulunuyoruz; savaşı hemen şimdi durdurun" mesajıyla bugün için gösterisi çağrısı yapmışlardı. 

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti #3

  İsrail polisi ise sabah saatlerinde Gazze’den yönelecek olası bir roket saldırısı nedeniyle önce gösterileri yasakladığını açıklamış ancak Hamas ve İsrail arasında geçici ateşkesin uzayacağı haberlerinin ardından grupların toplanmasına izin vermişti.

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti #4

  SAVAŞ DESTEKÇİLERİYLE KARŞITLARIN ARASINA POLİS GİRDİ

  Tel Aviv'de Rabin Meydanı'nda 20.00 sularında savaş karşıtı göstericiler toplanmaya başladığı sırada, İsrail saldırılarına destek veren yaklaşık 300 kişilik karşıt görüşlü vatandaşlar da aynı meydanda bir araya geldi. İki grup arasına barikat kuran polis, tarafların birbirine yaklaşmasına izin vermedi. 

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti #5

  Yaklaşık 5 bin savaş karşıtı gösterici, meydanda attıkları sloganlarla, İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik "operasyon"a son vermesini, Hamas'ın da roket saldırılarını durdurmasını istedi. 

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti #6

  Gösteri başladıktan sonra polis protestoculardan, Gazze’den yeniden roket atılmaya başladığı gerekçesiyle hemen dağılmalarını istedi. Ancak polisin çağrılarına aldırmayan kalabalık gösterilerini gece yarısına doğru sonlandırdı.

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti #7

  Bu arada polis yetkilileri, çevre yolları kapattıkları ve şiddet yanlısı harekette bulundukları gerekçesi ile 4 göstericiyi gözaltına aldığını açıkladı.

  İsrail’de, Gazze'ye yönelik yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği son askeri saldırılar başladığından bu yana ilk kez Yahudi vatandaşların katılımıyla savaş karşıtı bir gösteri gerçekleşmiş oldu.

  İsrailliler Gazze saldırılarını protesto etti #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir