Ekonomi

Gram altın rekora koşuyor

Bayram tatili sona erdi, dün işlemlere açılan piyasalarda gram altın yükselişe geçti.

OVP değerlendirmesi: Hedeflerimize ulaşacağız

Cevdet Yılmaz sosyal medya hesabından, "Güncel Ekonomik Konular ve Yakın Geleceğe İlişkin Değerlendirme" başlıklı bir yazı yayınlayarak "Bütçe açığını azaltıp, dış dengemizi iyileştiriyoruz" dedi.

Mehmet Şimşek: Güçlü bir dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, piyasanın ekonomi programıyla enflasyonun düşürüleceğine ikna olmaya başladığını belirterek, "Şimdi güçlü bir dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz." dedi.

Yeni reform paketi tamamlandı: KÖİ ve YİD'lere yüzde 30 kurumlar vergisi

Ekonomide Orta Vadeli Program hedeflerine uygun şekilde hazırlanan reform paketine göre yap-işlet-devret (YİD) ve kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerinde yer alan firmaların kurumlar vergisi oranı yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkarılacak.

Uzungöl hareketlendi: Otellerin doluluk oranı

Bayram tatili döneminde Uzungöl'e 10 bin araç giriş yaptı. Otellerdeki kapasitenin yarıdan fazlası doldu.

Çanakkale'de hasat saatlerine kısıtlama

Çanakkale'de çıkan orman yangını hasat yapan çiftçilerin çalışma saatlerini de etkiledi. Yetkililer, aşırı rüzgar ve sıcaklık nedeniyle çiftçilerin kullandıkları motorlu araçların yangına sebebiyet vermesinden endişe duyuyor.

Türkiye'nin gizli hazinesi

Türkiye Madenciler Derneği, Türkiye'de yapılmış bir modelleme çalışmasına göre altın madeni potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğunu belirterek yeraltında bekleyen 5 bin ton altın bulunduğunu ve bunun değerinin yaklaşık 300 milyar dolar olduğunu aktardı.

'Drone'lara özel hava otobanları geliyor'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, birçok ülkede yeni düzenlemelerin olduğunu ve Türkiye'de otonom drone koridoru için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Mehmet Şimşek, Londra'da yüzlerce yatırımcıyla buluşacak

Türkiye ekonomisini, yatırım ortamını anlatarak, uluslararası sermayeyi Türkiye'ye çekmek için önemli bir adım daha atılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra'da yatırımcı toplantılarına katılacak.

ABD'de S&P 500 ve Nasdaq endeksleri rekor kırdı

New York borsası günü yükselişle tamamladı. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri kapanışta rekor tazeledi. Kapanışta Dow Jones endeksinin de puanı yükseldi.

Bitcoin ve altcoinlerde sert düşüş

Bitcoin, 64 bin doları test ederek beş haftanın en düşük seviyesine geriledi. Ethereum ve diğer altcoinlerde de önemli düşüşler yaşandı, kripto para piyasası toplam değeri günlük yüzde 2,22 azalışla 2,35 trilyon dolara geriledi.

Ev kadınlarına emeklilik yolunu açan tasarı Meclis'e geliyor

Ev kadınlarının emekli olması için gerekli düzenlemelerin yapılacağı daha önce aktarılmıştı ancak içeriği ve zamanlaması tam belli değildi. Ev kadınlarına yönelik sigorta primlerine devlet desteği getiren düzenlemenin bayramdan sonra gündeme gelmesi bekleniyor.

Kurban pazarlarında satılamayan kurbanlıklar ESK tarafından satın alınacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, kurban pazarlarında satılamayan kurbanlıkların ESK tarafından satın alınacağını ve alım fiyatlarını duyurdu.

Maliye'den bayram alışverişi denetimi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesinde alışverişin yoğunlaştığı sektörlere yönelik denetim gerçekleştirdi. Toplamda 8 bin 227 mükellef denetlendi ve 931 aykırılık tespit edildi.

Bayramda güneş enerjisi rekoru

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, elektrik üretimindeki güneş enerjisinin payının rekor kırdığını açıkladı.

Türkiye'den kültür balıkçılığında üretim rekoru

Türk kültür balıkçılığı, su üretimindeki payını artırmaya devam ederken, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında üretim rekoru kırdı.

'Tohumların yüzde 97'si kendi üretimimiz'

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı bu yıl 51 çeşit bitkinin tescil edildiğini bildirdi. Bakan Yumaklı'nın verdiği bilgiler arasında ülkede kullanılan tohumların yüzde 97'sinin Türkiye'de üretildiği de yer aldı.

Fitch, Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yayınladığı raporda, Türkiye ekonomisinin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 2,8'den yüzde 3,5'e çıkarıldığını bildirdi.

Haziran enflasyonu tahminlerine göre memur maaş zam oranı hesaplaması

Mayıs ayı enflasyonu açıklandığında memur maaşlarına yansıyacak maaş farkı yüzde 17,32 olmuştu. TÜİK'in açıklayacağı haziran ayı enflasyon farkı ile birlikte memur maaş zamları da netlik kazanacak. Bu aşamada en düşük memur maaş farkları için 10 farklı senaryo hesapladık.

Tüm zamanların en yüksek ikinci uçuş sayısı

İstanbul Havalimanı, sadece Türkiye için değil dünya için de büyük önem taşıyan bir ulaşım noktası olmayı sürdürüyor.

Borsa İstanbul'da en çok yatırım BIST 100 endeksinde

Borsa İstanbul'a yatırımcı akını devam ederken, bu yatırımcıların yoğunlaştığı hisse genellikle BIST 100 endeksleri oluyor.

İstanbul, ihracatın lokomotifi

İstanbul, mayısta 6 milyar 642 milyon dolar olan ihracatını 2 milyar doların üzerinde artırarak, 8 milyar 772 milyon dolara ulaştırdı.

Hamsiye kota uygulaması geliyor

Su ürünleri avcılığında karşılaşılan sorunların çözümü ve balıkların sürdürülebilir olması gibi konular yeni kararların alınmasına neden oluyor. Su ürünleri avcılığının yeni 4 yıllık planında ise avlanma tarihinde birlik sağlanaması ve hamsi avında kota uygulaması öne çıkıyor.

E-imza’dan sonra e-mühür geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Resmi evrak güvenliğini artırıyoruz" diyerek, veri bütünlüğünün elektronik mühür ile sağlanacağına dair bilgi verdi.
Başa dön